Tydzień Kultury Kurpiowskiej

Działające przy Przedszkolu Miejskim Nr 17 “Kraina Misiów” w Ostrołęce, Centrum Edukacji Regionalnej „KURPIK”, po raz kolejny zorganizowało w placówce Dni  Kultury Kurpiowskiej.

W ciągu czterech dni dzieci miały okazję poznać różne tradycje związane z regionem, spróbować regionalnych przysmaków, nauczyć się wykonywać kurpiowskie ozdoby oraz zapoznać się z twórczością artystyczną.

We wtorek 21.03.23r. każda grupa spotkała się z twórczynią ludową, panią Krystyną Łaszczych. Przedszkolaki dowiedziały się jak nazywają się poszczególne części garderoby damskiej i męskiej.  Rozmawiały z gościem o wiosennych kwiatach i wiciu kolorowych palm na Niedzielę Palmową. Wysłuchały także fragmentu książki „Mały Książę” gwarą kurpiowską. Otrzymały tematyczne kolorowanki, które później można było podziwiać na tablicach w  szatni.

W środę 22.03.2023r. przedszkolaki odwiedziła zaprzyjaźniona z placówką, twórczyni ludowa,  pani Czesława Lewandowska. Maluchy wspólnie  wykonały palmy. Małe rączki dzielnie robiły trawkę z zielonej bibuły oraz kolorowe astry.  Starszaki  wraz z gościem upiekły „kurpiowskie cukierki” czyli fafernuchy. Wszyscy bacznie przyglądali się, jak z utartej marchwi i mąki  powstaje pomarańczowe ciasto. Po zagnieceniu i uformowaniu wałeczków, pani Czesia pokroiła je na małe kawałki a przedszkolaki poukładały na blachach. Upieczone smakowały wybornie.

W czwartkowy poranek 23.03.23r. cała społeczność „siedemnastki” z zapartym tchem słuchała przyśpiewek regionalnych i podziwiała  tańce kurpiowskie w  wykonaniu starszych kolegów  z Zespołu Pieśni  i Tańca Ludowego „Kurpie ” pod kierownictwem pana Jacka Wójcika. Nie zabrakło także pokazu tradycyjnych zabaw ludowych.

Nie był to jednak koniec niespodzianek tego dnia.  W południe  Krainę Misiów odwiedził Zespół Folklorystyczny „Podsybka Kurpiowska”.  Była muzyka na żywo i pieśni regionalne w wykonaniu gości. Dźwięki akordeonu i donośny głos śpiewających pań słychać było w każdym zakamarku przedszkola.

W piątek 24.03.23r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego konkursu pod hasłem „Kurpiowszczyzna w obiektywie małego reportera”. Przybyli na uroczystość goście z ostrołęckich przedszkoli  i Szkoły Podstawowej w Łęgu Przedmiejskim obejrzeli krótką część artystyczną.  Po występach nastąpił punkt kulminacyjny, czyli wręczenie nagród. Jury jednogłośnie przyznało wszystkim dzieciom pierwsze miejsce.

Uwieńczeniem tygodniowych spotkań z kurpiowszczyzną  był występ nauczycielek  z gadką  „Jak jeden bartnik Pana Boga chciał oszukać”. Śmiechu było co nie miara!!!

Nasi milusińscy mieli także możliwość spożywania dań regionalnych w ramach jadłospisu przedszkolnego .

Barbara Długołęcka