Zabawy w „Krainie Troskliwych Misiów”

Mając na uwadze dobry stan zdrowia psychicznego dzieci, w grupie VIII Krainie Troskliwych Misiów inicjowane  są zabawy i ćwiczenia, które wpływają na ochronę i wzmacnianie tegoż zdrowia. Korzystając z każdej okazji nauczycielka proponuje dzieciom zróżnicowane działania i aktywności,  celem zwrócenia swoim podopiecznym uwagi na dbanie o własne zdrowie. Dlatego też dzieci po porannych czynnościach higienicznych bawią się           w ,,przepychanie ściany’’- zabawa z propozycji na opanowanie gniewu i złości, która daje dzieciom wiele radości, sprawiając, że ich twarze promienieją i nabierają chęci do dalszych działań. Uczestniczą w poobiedniej relaksacji połączonej z zabawami oddechowymi, kształtując prawidłowy tor oddychania z możliwością obserwacji poruszającego się przy tym jednorazowego kubeczka umieszczonego na brzuchu. Relaksują się również przeglądając książki, słuchając wartościowych słuchowisk, bajek czy muzyki klasycznej. Muzyka klasyczna zachęca również dzieci do aktywności ruchowej, wpływa na napięcie mięśni, układ krążenia, działa     na układ pokarmowy i oddechowy. Ma niesamowitą moc, potrafi  wpłynąć  na ich  nastrój, może uspokoić, zrelaksować jak również pobudzić do działania.  W czasie popołudniowym przedszkolaki chętnie uczestniczą        w zabawie ,,Joga dla dzieci’’, w której to  wykorzystując  kostkę z propozycjami kilku pozycji jogi dla dzieci  ćwiczą praktykę uważności. Dzięki tym ćwiczeniom i zabawom ich umysł odpoczywa.                                          Podejmowane zabawy i ćwiczenia redukują negatywne emocje jako zagrożenie dla zdrowia psychicznego oraz dostarczają  dzieciom wiele zadowolenia i satysfakcji.

1. Bialik