Realizacja programu „Terapia Ręki dla każdego”

Od września 2022 roku do czerwca 2023roku grupa Kraina Misia Paddigtona  oraz dzieci uczęszczające na zajęcia logopedyczne uczestniczyły w realizacji programu – Terapia Ręki. Zajęcia odbywały się systematycznie. Głównym założeniem projektu w I i II semestrze było wspomaganie rozwoju oraz usprawnianie dłoni, gdyż ośrodki mózgowe odpowiedzialne za ruchy rąk  i motorykę artykulatorów znajdują się blisko siebie. Pobudzana stymulacja dłoni ma zatem wpływ na stymulację i pobudzanie ośrodka ruchowego mowy. Terapia ręki jest więc wspaniałą metodą wspomagającą rozwój mowy dzieci. Założone cele programu w I i II semestrze zostały w pełni zrealizowane. Terapia Ręki z wykorzystaniem zabaw manualnych, manipulacyjnych, metody piaskowej przyniosła dzieciom wiele radości a jednocześnie kształtowała ruchy precyzyjne palców dłoni, doskonaliła umiejętności ruchowe, uczyła koncentracji na zadaniu, kształtowała umiejętności samoobsługowe, wyrównywała napięcie mięśniowe rąk, usprawniała koordynację obu rąk i palców dłoni. Rysowanie, malowanie, lepienie, układanie drobnych elementów, nawlekanie, wydzieranie, zabawy z materiałem sypkim, piaskiem przygotowywały do właściwego uczestniczenia w zajęciach, dzieci wdrażały do staranności i dbałości przy wykonywaniu precyzyjnych czynności. Wspólne zabawy integrowały grupę, doskonaliły umiejętności nawiązywania kontaktów, ośmielały dzieci. Pozwalały otwierać się, opowiadać o swoich odczuciach, potrzebach. Wzbogacały zasób słów dzieci. Dzieci chętnie uczestniczyły w urozmaiconych zajęciach. Podczas zajęć dzieci działały zgodnie z własną inwencją twórczą, fantazją i doświadczeniem. Podczas realizowania zajęć wykorzystywałam metody zabawowe, manualne, metodę z wykorzystaniem piasku i tradycyjne metody logopedyczne. Dzieci pracowały indywidualnie i w grupie. W czasie spotkania wykorzystywaliśmy piasek kinestetyczny oraz mąkę i materiały sypkie, aby regulować napięcie mięśniowe, rozluźniać mięśnie dłoni, relaksować się przez dotyk . Dzieci bardzo chętnie pracowały, ćwiczenia te rozwijały fantazję i pobudzały wyobraźnię.

Dzieci otrzymywały propozycję różnych zabaw usprawniające dłoń.

Ewelina Bonus- Chludzińska