Tydzień Bezpiecznego Internetu w Krainie Misiów

W lutym  w Krainie Misiów  zorganizowano Tydzień Bezpiecznego Internetu. W grupach odbyły się zajęcia edukacyjne wprowadzające dzieci w świat technologii komunikacyjno – informacyjnej oraz promujące zasady bezpiecznego korzystania z sieci i urządzeń TIK. Przedszkolaki poznały zagrożenia wynikające z kontaktów internetowych z nieznajomymi: mają świadomość ograniczonego zaufania w stosunku do osób poznanych przez internet, w myśl zasady „Nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie”, wiedzą, że zbyt długie przesiadywanie przed komputerem nie służy zdrowiu, dowiedziały się, że zachowanie kultury i szacunku wobec innych w wirtualnym świecie jest obowiązkowe i konieczne. Ćwiczyły umiejętność asertywnego odmawiania odgrywając role w scenkach sytuacyjnych :„Co mi grozi?”, „Niestety muszę odmówić”. Była to praktyczna nauka przewidywania konsekwencji, jakie może sprawić kontakt z osobą obcą. Dzieci wiedzą, że nie rozmawia się z obcymi, nie udziela informacji o sobie i swojej rodzinie osobom obcym, nawet jeśli budzi ona zaufanie, ponieważ nieznajomy, który ma złe zamiary może wyglądać na pozór miło i sympatycznie. Filmy edukacyjne z serii „Sieciaki.pl utrwaliły zdobytą wiedzę przez dzieci na temat zagrożeń czyhających w sieci oraz uświadomiły  pozytywną stronę internetu  jako źródła informacji czy sposobu komunikacji.  Przedszkolaki wykonały ciekawe prace plastyczne i plakaty pod hasłem „Bezpieczeństwo w sieci”. Tydzień Bezpiecznego Internetu zwieńczył krótki, ale wymowny film edukacyjny „Nie zagub dziecka w sieci” udostępniony Rodzicom w holu przedszkola.

Beata Bywald