KRAINA MISIÓW ŚWIĘTUJE MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA WSPÓLNIE Z UNICEF

Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie. Wszystko, co osiągnięte tresurą, naciskiem, przemocą, jest nietrwałe, niepewne, zawodne.

Janusz Korczak

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, która przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Międzynarodowy Dzień Praw dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach dzieci i dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane.  To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.  W obchody  Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka  włączyło się nasze przedszkole. W ramach akcji dzieci poznały i omówiły swoje prawa, obejrzały prezentację multimedialną, z wielkim zaangażowaniem wykonały również prace plastyczne, które obrazowały ich prawa. Zajęcia były prowadzone w formie zabawowej, przy wykorzystaniu historyjek, dyskusji, dzieci wcielały się w różne role, ustalały, w których sytuacjach pojawiała się tajemnica dobra, a w których zła, rozpoznawały, nazywały i wyrażały emocje.  Dzieci wspólnie z nauczycielami przygotowały napis MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA i dumnie zaprezentowały, manifestując swoje prawa społeczności lokalnej.  Te dni miały wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa, że należy im się szacunek, miłość, uwaga i bezpieczeństwo.  Zawsze! Bezinteresownie! Ponad wszystko!