Dnia 9.05.2022 r. w grupie I „Kraina Kubusia Puchatka”, w grupie II „Kraina Gumisiów”, w grupie III „Kraina Misia Kolargola” oraz w grupie VII „Kraina Misia Uszatka” czytanie nabrało wielkiej mocy. Wykorzystując tablicę interaktywną przedszkolaki obejrzały film, na którym aktor Tadeusz Dylawerski opowiedział o swojej wierszykowej przygodzie, gdzie w szafie mieszka czasem bałagan, na strychu mogą być myszy, a w piwnicy można spotkać lokatorów, a kto może mieszkać w lustrze? Może odbicie? A kto w szufladzie kuchennej, albo pod prysznicem?
Domowy cykl rozpoczął list: „My, przedmioty użytku domowego”, który zapraszał dzieci do doceniania znaczenia i wartości tego, co znajduje się w domu.
Przedszkolaki rozwiązywały zagadki obrazkowe: „Czy to dom? Czy to nie dom?” na podstawie prezentacji ilustracji: „Różne domy”.
Z książki M. Rusinka: „Wierszyki domowe” dzieci dowiedziały się o domowych tajemnicach, poznały wyposażenie domu, wszystkie pomieszczenia, meble, sprzęty i urządzenia. Tomik poezji: „Wierszyki domowe” zainspirował dzieci na wiele sposobów, ponieważ zwykłe domowe sprzęty w niezwykły sposób opisane przez poetę – stały się pretekstem do rozwijania wyobraźni przedszkolaków w pracach plastycznych, gdzie urządzenia i przedmioty domowe zamieniały się w coś innego, na przykład w zwierzęta.
Celem tego projektu było rozwijanie twórczego myślenia , czyli transformacji oraz rozbudzanie wyobraźni. Przedszkolaki nauczyły się planowania pracy, dyskutowania i współdziałania.
Dzieci inspirowane tematyką domu wykonywały zabawy plastyczne: piekarnikowe okno, gdzie sprawdzały, dokąd można by trafić przez drzwiczki od piekarnika; okienne rytmy, a więc schemat kolejności; rysowały na oknie i wykonywały własne wzory na szybie; ozdabiały okna domu, aby każde było inne.
Domowy cykl – „Czytanie Ma Moc” to była piękna, nie kończąca się przygoda, w której dzieci wykazały się dużą aktywnością i kreatywnością.