Muzyczne poranki przy muzyce klasycznej w Krainie Troskliwych Misiów

Muzyka jest przyjemną i efektywną formą edukacji. Ma niesamowitą moc, gdyż potrafi wpłynąć na nasz nastrój, może uspokoić, zrelaksować, jak również  pobudzić do działania. Wielu naukowców uważa, że słuchanie muzyki klasycznej w dzieciństwie pozytywnie wpływa na rozwój zdolności artystycznych i przyswajanie wiedzy. Dlatego też dzieci z grupy VIII Krainy Troskliwych Misiów  przez tydzień od 06-10.02.2023r. uczestniczyły w aktywnym słuchaniu muzyki klasycznej pod hasłem ,,Muzyczne poranki przy muzyce klasycznej”. Każdego dnia po śniadaniu przedszkolaki wykorzystywały muzykę klasyczną do szaleństw, ruchu, tańca, ale także by się wyciszyć i odpocząć. Swoją przygodę z muzyką klasyczną rozpoczęły od utworu Ludwiga van Beethovena Sonata ,,Dwanaście sprzeczności’’, przy którym rozwijały percepcję słuchową, koordynację, poczucie rytmu. Następnym utworem było ,,Jezioro Łabędzie’’ Piotra Czajkowskiego – używając balonów i wstążek rozwijały wyobraźnię, kreatywność, poczucie rytmu, umiejętność posługiwania się obiema rękami. Kolejny utwór, przy którym świetnie się bawiły to ,,Trepak’’ Piotra Czajkowskiego, gdzie dodatkowo do zabawy użyły jednorazowych talerzy, za pomocą których rozwijały  motorykę rąk, poczucie rytmu, tempo, wrażliwość słuchową. Przy utworze ,,W grocie króla gór’’- I Suicie Peer Gynt E. Grieg – przedszkolaki stworzyły orkiestrę, wykorzystując w zabawie instrumenty muzyczne (kastaniety,  agogo guiro drewniane, talerze oraz tekturowe rurki), rozwijając poczucie rytmu, motorykę rąk, percepcję słuchową, wyobraźnię. Ostatniego dnia przy utworze ,,Polka’’ Johanna Straussa, używając kolorowych  apaszek naśladowały ruchy z układu, ćwicząc naukę  naśladownictwa, rozwijały wrażliwość  na dźwięk, tempo, rytm, ton,  umiejętność  posługiwania się obiema rękami. Te zabawy dały przedszkolakom wiele radości, miały wpływ na rozwój ich wrażliwości słuchowej, ale też zmniejszały napięcie mięśniowe i pobudzały  wyobraźnię. Warto wykorzystywać muzykę do zabaw z dziećmi, gdyż ma ona ogólnorozwojowe znaczenie w życiu każdego dziecka.

Marzena Bialik