,,Tutuś dmucha nosem’’ – zajęcia profilaktyczne z logopedą w grupach.

9 marca w ramach Światowego Dnia Logopedy, który wypada 06.03.23r. wszystkie grupy przedszkolne odwiedziła pani logopeda z maskotką znaną przez większość dzieci,, Logusiem”, aby wspólnie z dziećmi pobawić się, poćwiczyć narządy artykulacyjne i przede wszystkim na podstawie opowiadania ,,Tutuś dmucha nosem” przeprowadzić profilaktykę dotyczącą prawidłowego wydmuchiwania nosa. Wszystkie przedszkolaki poznały bohatera opowiadania  o imieniu  Tutuś, który był pociesznym elfem z rodziny Trębaczków. Wszystkie Trębaczki oprócz tego, że są niesamowicie pracowite, najbardziej na świecie lubią trąbić na swoich noskach. Urządzają nawet koncerty w trąbieniu. Niestety mały Tutuś, chociaż chodzi już do przedszkola, nadal nie opanował tej pięknej sztuki gry na nosku. Na szczęście na jego drodze pojawia się przyjaciel – mądry byczek, który krok po kroku poprzez zabawy i ćwiczenia pomoże Tutusiowi pokonać wszelkie trudności. Tak też nasze przedszkolaki wykonywały przeróżne ćwiczenia logopedyczne i zadania ,, Tutusia”, aby łatwo i chętnie opanować sztukę prawidłowego wydmuchiwania noska. Wszystkie dzieci wspaniale uczestniczyły i zaangażowały się w zajęcia.

To radość, gdy dziecko nauczy się wydmuchiwać nos. Zalegająca wydzielina może powodować zapalenie gardła, ucha środkowego, spojówek, zatok itp. Dobre opróżnianie wydzieliny nosowej powoduje, że nie zalega ona w drogach oddechowych, co ułatwia zdrowienie.

Ewelina Bonus – Chludzińska