Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Celem obchodu dnia jest zwiększenie świadomości o chorobie, promowanie praw do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym oraz uświadomienie, że osoby z zespołem mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji, akceptacji i miłości. Data nie jest przypadkowa, w tym dniu, jako wyraz solidarności  przedszkolaki z grupy IV założyły śmieszne, kolorowe skarpetki „nie do pary”. W czasie zajęć dzieci rozmawiały na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji  oraz wsparcia, jakiej potrzebują ludzie dotknięci tą wadą.

Ten dzień był świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa niech będzie barwne i szczęśliwe.

Ewelina Bonus – Chludzińska, Joanna Krajewska