Dzień Europejski – promowanie dziedzictwa kulturowego, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

20 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Europejski, była to okazja do poznania i przypomnienia wiadomości o państwach leżących w Europie oraz Unii Europejskiej i jej symboli: flagi, hymnie, stolicy, walucie oraz maskotce UE- Syriusza. W tym dniu wszystkie przedszkolaki usłyszały mit o Europie i wyruszyły w ,,podróż” po kontynencie europejskim.
Bardzo ważne było, aby znając symbolikę Unii zawsze pamiętać o symbolach narodowych naszego kraju, dlatego też o nich sobie przypomnieliśmy.
Głównym celem całego przedsięwzięcia było poszerzenie wiedzy o wybranych krajach Europy w powiązaniu z położeniem geograficznym, walorami przyrodniczymi, zapoznanie dzieci z symbolami, tradycjami, zwyczajami państw europejskich, kształtowanie wśród przedszkolaków poczucia przynależności narodowej, europejskiej, zainteresowanie i wyobrażenia o Europie, chęć poznania jej wielokulturowości oraz tolerancja i akceptacja dla inności. Na tej podstawie skutecznie pokazaliśmy miejsce i rolę Polski w zjednoczonej Europie.
Poznanie Europy dostarczyło dzieciom interesujących i pożytecznych wiadomości, umiejętności oraz pięknych przeżyć.

Zalety, jakie płyną dla dzieci z realizacji tej tematyki to przede wszystkim kształtowanie człowieka otwartego i tolerancyjnego wobec ludzi innych narodowości oraz poczucie ważności i przynależności w tym także dzieci pochodzących z Ukrainy. Działalność i aktywność dzieci była organizowana tak, aby bawiąc się, zdobywały wiedzę.
Uważamy, że edukację europejską należy rozpocząć jak najwcześniej – na etapie edukacji przedszkolnej. Prowadząc ukierunkowane i systematyczne działania wpływamy na kształtowanie postaw społecznych, moralnych oraz światopoglądowych naszych wychowanków.

Tego dnia został również rozstrzygnięty wewnątrzprzedszkolny konkurs plastyczny pt. ,,Europa Oczami Dziecka”  – udział wzięło 18 dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Wszystkie prace były piękne, wykonane były estetycznie i pomysłowo. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz upominki.

Serdecznie Gratulujemy i Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za udział i zaangażowanie się w konkurs.

Ewelina Bonus – Chludzińska

Beata Bywald