„Czas na las” – wycieczka z okazji Święta Ziemi i w ramach realizacji Programu “Czyste Powietrze Wokół Nas”

Dnia 22.04.2022r. grupy III Kraina Misia Kolargola i VII Kraina Misia Uszatka, przystąpiły do kolejnego etapu realizacji projektu proekologicznego: „ Czyste powietrze wokół nas”. Tym razem z okazji Dnia Ziemi podjęliśmy wyzwanie: postanowiliśmy, że wyjdziemy z przedszkola i wyruszyliśmy na wycieczkę do lasu. Poświęciliśmy czas na bycie z przyrodą i na refleksję, jak przyroda jest dla nas ważna, jak jest fascynująca, piękna i ciekawa. Razem z przedszkolakami na wycieczkę udali się leśnicy z Nadleśnictwa Ostrołęki. To dzięki leśnikom dzieci poznały ścieżkę przyrodniczo -leśną w Łęgu. Przedszkolaki poznały las wszystkimi zmysłami, uczestniczyły w przyrodniczych zabawach: poszukiwały skarbów, szukały coś pięknego, okrągłego, gładkiego, szorstkiego, coś co mogłoby być domkiem dla ich ulubionych zabawek. Z zebranego przyrodniczego materiału, które dzieci znalazły pod nogami, na ziemi, stworzyły przyrodnicze obrazy. Najważniejszym elementem tego ćwiczenia było zaciekawienie dzieci światem maleńkich stworzeń i roślin, który mieści się pod naszymi stopami. Dzieci wyjęły z plecaków swoje ulubione zabawki. Zabawki odwiedziły wszystko, zajrzały pod kamienie, sprawdziły co jest pod korą pnia, wspięły się na leżący kamień, patyk. Przedszkolaki bawiły się w tropicieli z użyciem lup. Wypatrywały robaczków na pieńkach, korze, młodych pąkach na krzewach. Przerywnikiem w naszej wędrówce był leśny piknik. Herbata z termosu i banany smakowały wspaniale  w terenie. Dzieci poznały nazwy drzew, roślin, zwierząt i ptaków, nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza.

Wycieczka do lasu była bardzo udana, pogoda nam dopisała, przedszkolaki zadowolone z pobytu w lesie, radosne wróciły do przedszkola. Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci.