Przedszkolak bezpieczny w lesie

We wtorek 16.05.2023r. dzieci z Krainy Misia Ruperta, Krainy Gumisiów i Krainy Misia Uszatka spotkały się z leśnikiem, panem Damianem Piekarskim.  Na wstępie gość opowiedział o zwierzętach zamieszkujących okoliczne lasy – łoś, jeleń, sarna i pokazał przedszkolakom różne poroża. Czterolatki nie miały trudności z rozpoznaniem, które poroże należy do którego zwierzaka. Następnie   dzieci zobaczyły jak wygląda dziupla dzięcioła od wewnątrz. Były zdziwione, że jest ona w środku taka duża. Przedszkolaki obejrzały także, w przyniesionych przez pana Damiana gablotach, różne owady, które mogą spotkać                       w leśnych gęstwinach. Następnie  leśnik przypomniał zasady zachowania się w lesie. Przedszkolaki wiedzą, że są tam gośćmi i nie mogą  hałasować, wiedzą również, że nie wolno zbliżać się do zwierząt ponieważ mogą być niebezpieczne. Pan Damian przypomniał  zgromadzonym, że w lesie mogą przebywać tylko pod opieką dorosłych. Zaznaczył, żeby  zarówno rodzice jak  i ich pociechy nie zrywały nieznanych roślin, ponieważ mogą być pod ochroną bądź niebezpieczne dla zdrowia. Podobnie jest z grzybami.  Wspomniał również          o kleszczach prosząc maluchy, żeby po powrocie z leśnej wyprawy dobrze sprawdzić całe ciało , a w przypadku znalezienia intruza udać się do lekarza w celu jego usunięcia.  Na zakończenie przedszkolaki wysłuchały opowiadania  „Wiosna w lesie” czytanego przez gościa.

Serdecznie dziękujemy panu Damianowi za przekazane wskazówki dotyczące naszego bezpieczeństwa.

Barbara Długołęcka