W ramach obchodów „Tygodnia Kultury Kurpiowskiej” w kwietniu w Krainie Misiów przedszkolaki miały okazję skosztować potraw kuchni regionalnej. Przez cały tydzień przygotowywano dla dzieci tradycyjne przysmaki kuchni kurpiowskiej. W poniedziałek swym aromatem nęcił Obiad z Wiejskiego Podwórka, we wtorek na śniadanie królował Szalony Kurp, w środę na podwieczorek zaserwowano Antkowe Smarowidło. W czwartek całe przedszkole pachniało Ciastem marchewkowym z ogródka Babci Balbinki, a w piątek do przedszkola na obiad wpadł Mocny Chłop – Zupa grochowa i knedle z serem białym.
Wiele radości i pozytywnych emocji nie zabrakło podczas inscenizacji legendy kurpiowskiej pt. „Skąd wzięła się mowa kurpiowska?” w wykonaniu nauczycielek. Dzieciom bardzo spodobała się historia dobrodusznego Kurpia Józwa, który przez swoją nieroztropność o mały włos spóźniłby się na rozdawanie „języków”, ale dzięki pewnej nerwowej kokoszce wszystko dobrze się skończyło. W czwartkowy poranek „kultura kurpiowska” zawitała u nas w niezwykły sposób, rozśpiewany i kolorowy. Dzięki niecodziennym gościom: Zespołu Folklorystycznego z Łęgu Przedmiejskiego „Podsypka Kurpiowska” wysłuchaliśmy regionalnych przyśpiewek. Była moc i siła, atmosfera typowa dla „duszy kurpiowskiej”, w której gra, to wszystko, co nam bliskie i swojskie, a dla naszych przedszkolaków szczególnie! To co zobaczyły i usłyszały pozostało dostrzeżone i zapamiętane!!!
W ramach „Tygodnia Kultury Kurpiowskiej” został zorganizowany międzyprzedszkolny przegląd twórczości plastycznej inspirowany gwarą kurpiowską pod hasłem „Kurpiowskie Słowobranie”. W konkursie wzięły udział dzieci: z Przedszkola Miejskiego Nr 16 Krainy Odkrywców, Przedszkola Miejskiego Nr 8 Krainy Radości, Przedszkola Miejskiego Nr 7 Tęczowej Krainy, Przedszkola Miejskiego Nr 15 Krainy Marzeń, Przedszkola Miejskiego Nr 1 Krainy Uśmiechu, Przedszkola Miejskiego Nr 18 Krainy Zaczarowanej Lokomotywy, Przedszkola Samorządowego przy Szkole Podstawowej w Łęgu Przedmiejskim, Przedszkola Miejskiego Nr 17 Krainy Misiów. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem podjęły się wyzwania, zainspirowane słowem pisanym z naszego regionu: „Łućesnå łucba – wesoła nauka”, „Łućesnå koźϊrózek – wesoła zabawa dziecięca” przygotowały pomysłowe i kolorowe prace. Zapraszamy do podziwiania efektów pracy i zdolności plastycznych uczestników przeglądu!