ul. M. Konopnickiej 6 | kontakt@pm17.ostroleka.edu.pl | 29 760 58 68

Tydzień Kultury Kurpiowskiej

Za nami kolejny ekscytujący tydzień w Krainie Misiów – Tydzień Kultury Kurpiowskiej. W ciągu kilku dni dzieci miały okazję poznać tradycje związane z regionem, spróbować regionalnych przysmaków ( w ramach jadłospisu), zapoznać się z twórczością artystyczną.

W poniedziałek 17.03.2025r. przedszkolaki spotkały się z twórcą ludowym, panem Adamem Murach. Pan Adam opowiedział dzieciom o tradycji i technologii wyrobu glinianych naczyń, a także o samym surowcu do ich wyrobu, glinie. Zaprezentował sposób wykonania przedmiotów, takich jak miseczki, czy wazoniki na kole garncarskim. Pokaz stał się inspiracją dla dzieci do twórczej pracy. Maluchy z zapałem podjęły się tego zadania i udowodniły, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Z niewielką pomocą gościa formowały i toczyły naczynia na kole garncarskim. Z ogromnym zaciekawieniem obserwowały, jak z kawałka gliny powstaje wspaniałe dzieło. Twórcza praca przyniosła najmłodszym wiele radości i satysfakcji.

We wtorek 18.03.2025r. sześciolatki z Krainy Misia Paddingtona i Krainy Misia Jogi odwiedziła Pani Agnieszka Zielewicz – pszczelarka, która opowiedziała starszakom o fascynującym świecie pszczół. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć strój, w jakim pracuje pszczelarz, a także sprzęt, którym się posługuje podczas wybierania miodu. Na zakończenie dzieci wykonały przepiękne pszczoły i świece z węzy czyli pszczelego wosku.

W czwartek 20.03.2025r gościliśmy w Krainie Misiów pracowników Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Panie opowiedziały trzy i czterolatkom o życiu dawnych Kurpiów, pokazały i omówiły elementy stroju ludowego i przekazały tematyczne kolorowanki. Starszaki wysłuchały informacji na temat wystroju chaty kurpiowskiej w ozdoby wykonane własnoręcznie przez Kurpianki. Zgłębiając tajniki sztuki ludowej, starszaki udowodniły, że mają sprawne rączki wykonując wycinanki z kolorowego papieru. Wierzcie mi, nie było to łatwe zadanie. Ale udało się! Efekty pracy dzieci mogliśmy podziwiać w przedszkolnej szatni.

W piątek 21.03.2025r odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego inspirowanego cytatem Jana Pawła II:„Sercem ogarniam wierny lud kurpiowski, bogaty w tradycje ojczyste, w rodzimą kulturę”. Przybyli na uroczystość goście z ostrołęckich placówek, obejrzeli krótką część artystyczną w wykonaniu nauczycielek i czterolatków z Krainy Gumisiów. Po występach nastąpił punkt kulminacyjny, czyli wręczenie nagród. Jury jednogłośnie przyznało wszystkim dzieciom pierwsze miejsce. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

We wtorek 25.03.2025r. w Krainie Misiów gościliśmy Zespół Folklorystyczny „Podsybka Kurpiowska”. Była muzyka na żywo i pieśni regionalne w wykonaniu gości. Dźwięki akordeonu i cudowny głos śpiewających pań słychać było w każdym zakamarku przedszkola.

W środę 26.03.2025r. nasze przedszkole odwiedzili niezwykli goście: Aleksandra Szymańska, kierownik Zespołu Ludowego „Ostrołęka” im. Jerzego Białobrzewskiego oraz dwójka jego przedstawicieli – Hania i Błażej, wszyscy w strojach ludowych, Pan Stanisław Orłowski – autor komiksu: „Urodziny Misia Bursztynka – Wyprawa na Kurpie” oraz sam Bursztynek. Pani Ola przypomniała dzieciom jak nazywają się poszczególne elementy stroju kurpiowskiego – damskiego i męskiego. Przybliżyła najmłodszym tradycje, zwyczaje i obrzędy ludzi żyjących w Puszczy Zielonej. Przedszkolaki poznały także kilka słów w dialekcie kurpiowskim. Pan Stanisław przeczytał zgromadzonym swój komiks. Przedszkolaki wspólnie z bohaterami, Misiem Bursztynkiem i Bursztysią, udały się w niezwykłą podróż po Kurpiowszczyźnie. Na zakończenie ogromna niespodzianka! Miś Bursztynek we własnej osobie. Główny bohater komiksu zaśpiewał , zatańczył i dzielnie pozował do grupowych zdjęć. Przedszkolaki z uśmiechem na ustach, komiksem w ręce, serdecznie podziękowały za wspaniałe spotkanie i wróciły do swoich sal.

Serdecznie dziękujemy Związkowi Kurpiów za pomoc w zorganizowaniu spotkania z pszczelarką, Muzeum Kultury Kurpiowskiej za przeprowadzenie warsztatów na terenie przedszkola, Panu Adamowi Murach za przybliżenie zawodu garncarza, Zespołowi Podsybka Kurpiowska za wspaniałą dawkę folkloru oraz Pani Magdzie Marcjoniak, mamie Leny z Krainy Misia Ruperta za zorganizowanie spotkania z przedstawicielami Zespołu Ludowego „Ostrołęka”, autorem komiksu – panem Stanisławem i Bursztynkiem.

Serdecznie dziękujemy z przekazanie każdemu dziecku komiksu.

Barbara Długołęcka