Co kryje kostiumernia?

14 września 2022 r. dzieci z Krainy Misia Paddingtona zwiedziły kostiumernię, salę taneczną i kabinę projekcyjną w Ostrołęckim Centrum Kultury. Duże wrażenie na „starszakach” zrobiła kabina projekcyjna. Operator opowiedział  dzieciom, że  w dzisiejszym kinie nie znajdziemy rolki z taśmą. Filmy przychodzą od dystrybutora na dyskach. Operator planuje czas projekcji. Dzieci mogły spoglądać przez małe okienko w dół na salę widowiskową. To było ciekawe doświadczenie. W kostiumerni przedszkolaki obejrzały stroje ludowe dla dzieci i dorosłych oraz kostiumy sceniczne z różnych epok. Pani Aleksandra Szymańska, która oprowadzała dzieci po pomieszczeniach, opowiedziała o strojach naszego regionu. Stroje regionalne zakładane były na specjalne uroczystości związane z życiem rodziny lub wiejskiej społeczności. Ubiory szanowano w sposób wyjątkowy, zakładając tylko na specjalne okazje, używając przez wiele lat, a nawet przekazując kolejnym pokoleniom.

Bardzo dziękujemy Pani Aleksandrze, która towarzyszyła dzieciom podczas wycieczki, to było nasze pierwsze spotkanie. Nie możemy doczekać się następnego.

Joanna Krajewska

Ewelina Bonus – Chludzińska