„Co bym zmienił, gdybym był władcą?”

Na to pytanie próbowały odpowiedzieć dzieci z Krainy Gumisiów i Krainy Misia Kolargola. Przedszkolaki  poznały postać literacką i historię Króla Maciusia I.  Bardzo podobał im się ten mały, ale dzielny i  pomysłowy król, dlaczego, bo był dzieckiem tak jak oni. Król Maciuś I  podejmuje błędne decyzje, doprowadził do chaosu i protestów w państwie, dlaczego? Przedszkolaki szybko wyciągnęły wnioski : brak mu doświadczenia, jest zbyt ufny, Maciuś ma potrzebę zabawy i przygody, bo jest dzieckiem. Mimo wszystko  jest także dobry, sprawiedliwy i prostoduszny, dzięki czemu potrafi zjednać sobie ludzi i odnosi sukcesy dyplomatyczne. Małoletni król słucha rad innych, umie przyznać się do błędu. Jest honorowy i szlachetny, potrafi wybaczać. Przedszkolaki jednogłośnie stwierdziły, że sprawowanie władzy jest  trudne i odpowiedzialne, wymaga poświęcenia, odwagi i odpowiedzialności. Rządy Maciusia I miały swój smutny finał, właśnie dlatego, że bohater był dzieckiem i powinien zajmować się nauką oraz zabawą, czyli rzeczami charakterystycznymi dla swojego wieku. Zajęcia były bardzo interesujące, dzieci zaangażowane i zaciekawione,  a ich umiejętność obserwacji, podejmowania decyzji czy wnioskowania pozwoliły w dużym stopniu odpowiedzieć na pytania: jak postępować i jakie wartości sprawią, żeby odczuwać sprawiedliwość  i bezpieczeństwo, żeby czynić i dostrzegać dobro oraz piękno?

Beata Bywald