,,Skąd się biorą produkty ekologiczne”-program edukacyjny.

W roku szkolnym 2021/2022 w naszym przedszkolu realizowany był program edukacyjny  ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne’’ w ramach współpracy              z  Państwowym Inspektoratem  Sanitarnym  w  Ostrołęce. W  programie  tym  uczestniczyły   dzieci  z  grupy  VIII  Kraina Troskliwych Misiów i z grupy                   V Kraina Misia Jogi. Program ten został dedykowany  dzieciom przedszkolnym  w  wieku  5-6 lat, rodzicom   i  opiekunom  oraz  nauczycielom  wychowania przedszkolnego. Celem programu jest zwiększenie świadomości   i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego  oraz  budowanie  właściwych  nawyków  żywieniowych  od najmłodszych lat.

Główne założenia programu:                                                                                                                -zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,                                                 -kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,                                   -propagowanie zdrowego stylu życia,                                                                                               -zwiększenie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.     Przedszkolaki  podczas realizacji programu dowiedziały się jak powstaje ekologiczny produkt, jak  wygląda  unijny  znak  EKO,  dlaczego  warto  wybierać  zdrowe  produkty  żywieniowe, jak  zdrowo  żyć  i  jak  przestrzegać  zasad  higieny. Zajęcia  w  programie  realizowane były  poprzez wykorzystanie dedykowanej dzieciom publikacji i filmu animowanego, pt. ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne.’’                                                                                                                            Program  został  rozszerzony  o  dodatkowe  działania:  ,,Dzień zdrowego jedzenia’’-zajęcia edukacyjne  utrwalające  zasady  zdrowego żywienia,  ,,Spacer do warzywniaka’’,  ,, Zdrowa herbatka’’ –  wykonanie  i  degustacja  ziołowej  herbatki  poprzedzone  prezentacją  filmiku edukacyjnego  ,,Rośliny,  które  mogą  leczyć’’,  rozwiązywanie  zagadek  o  produktach pochodzących  z  mleka  i  wykonanie  historyjki  obrazkowej , pt. ,,Skąd  się  bierze  mleko  w  kartonie?’’,  zajęcia  kulinarne –  wykonanie  muffinek  z  dodatkiem  szpinaku     z  uprawy ekologicznej. Dzieci chętnie brały  udział  w  zajęciach teoretycznych i praktycznych. Program ten  wzbudził  spore  zainteresowanie    i ciekawość wśród dzieci- propagując zdrowy styl życia. Realizowane  treści  poszerzyły     i  wzbogaciły  wiedzę  przedszkolaków  na temat produktów ekologicznych , rolnictwa  ekologicznego, dzieci uczyły  się  ważnych nawyków higieniczno- zdrowotnych, umiejętności  wyboru zdrowych, wartościowych  produktów  ekologicznych.