Wycieczka do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle.

W dawnych czasach każdy region naszego kraju zamieszkiwała inna grupa  etniczna , czyli  ludzie mający   własną   kulturę , sztukę,  gwarę  ( czyli  język)        i zwyczaje. Na Mazowszu żyło kilka  takich  grup, które  rozpoznać  można  było  także   po   stroju. Stroje   ludowe   zakładano  głównie   w   dni  świąteczne    i w niedzielę. Dzieci z grupy II Krainy Gumisiów i V Krainy Misia Jogi mogły zobaczyć te piękne, kolorowe i bogato zdobione stroje podczas wycieczki do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle. Przedszkolaki wybrały się tam z okazji Dnia Dziecka, aby uczestniczyć w warsztatach etnograficznych pod hasłem ,,Ginące Zawody’’. Ten dzień był okazją do poznania tradycyjnych  technik  wykonywania  wielu  zawodów  niezbędnych  w każdym gospodarstwie, takich jak: plecionkarstwo, garncarstwo, tkactwo, kowalstwo, wycinkarstwo, rzeźbiarstwo, budownictwo; w  jaki  sposób  pozyskiwało  się  masło, mąkę  i wypiekało chleb  czy  przetwarzało len. Mogły   też   poznać   smak   niektórych    regionalnych    potraw   ( pampuchy – smażone    kluski    drożdżowe,  fafernuchy –  drożdżowe   ciasteczka      w kształcie rombów podawane z okazji Nowego Roku). Dzieci miały okazję na bezpośredni kontakt z twórcami ludowymi, którym zadawały pytania wzbogacając swoją wiedzę na temat regionu.